“Ten, kdo otevře dveře školy,
zavře vězení.” - Victor Hugo

Absolventi

Od svého počátku má Střední škola VIZE za sebou již druhé Závěrečné zkoušky s celkovým počtem 46 absolventů.

Škola se s žáky neloučí pouze předáním Výučního listu, ale snaží se podat svým úspěšným absolventům pomocnou ruku i po propuštění z výkonu trestu na svobodu, pokud se tito na školu obrátí při řešení svých existenciálních potížích.

Najít práci se záznamem v rejstříku trestu není jednoduché, a tak se zaměstnanci Střední školy VIZE snaží zajistit žákům nejen zaměstnání, ale i ubytování a komunikovat s úřady.

Martin M., dlouholerý uživatel návykových látek vykonal Závěrečné zkoušky v roce 2013 a obdržel již svůj druhý Výuční list: „Myslím si, že jako prodavače by mě po několika pobytech za mřížemi nikdo na pozici prodavače nezaměstnal,“ říká. Nyní je v posledním ročníku nástavbového studia a jeho cílem je získat maturitní zkoušku. Pracuje v jedné z firem pražské městské části, má své vlastní bydlení na Praze 4.

Martin L. byl ve výkonu trestu odnětí svobody postupně v několika trestech neuvěřitelných 9 let. Ve Střední škole VIZE získal svůj první Výuční list, nyní má pronajatou garsoniéru a své bydlení si drží, i když je registrován na Úřadu práce. Mezi jeho koníčky patří práce s technikou, a tak se snaží zdokonalovat se v oblasti svého zájmu.

David B. studium dokončuje po propuštění, pracuje v jedné z olomouckých výrobních společností. Závěrečné zkoušky jej čekají v roce 2016. Sám říká: „Hloupost mě přivedla za mříže a u nás není příliš mnoho pracovních možností. Jsem rád, že mně paní zástupkyně pomohla najít pracovní místo, pracuji a už splácím dluhy.“ Dokonce znovu navázal do normální roviny svůj poměrně komplikovaný vztah s vlastním otcem, se kterým nyní ve chvílích volna grilují na zahradě.

Lukáš M. - z FB korespondence s ředitelem školy:
„Hezký večer, pane M. - před chvílí mně dal pan L. vědět, že už jste free - držím pěsti a doufám, že Vám vše bude klapat tak, abyste se už nevracel do míst, ve kterých jsme se potkali. Pokud byste měl kdykoliv pocit, že bych Vám já nebo kdokoliv z mých kolegů mohl být užitečný radou, ozvěte se. Rádi Vám pomůžeme. Jan Beer“
„Vazeny pane Beer, opravdu moc si vasi nabidky vazim, ale doufam, ze ji nebudu muset vyuzit, jsem rad, ze jsem venku a snazim se zacit od nuly, ale pomalu, ale jiste se z toho dna splham vzhuru bez toho, abych se dopoustel trestne cinnosti, ale chtel bych Vam moc podekovat, ze jste mi umoznil ziskat vzdelani, opravdu na me koukaji jinak kdyz zadam o praci, mejte se fajn a jeste jednou za vse moc dekuji. Lukas M.“