“Ten, kdo otevře dveře školy,
zavře vězení.” - Victor Hugo

Připomenutí 17. listopadu

Státní svátek si připomněli i žáci SOU Jiřice, které v úterý 18. 11. 2014 navštívila Saša Uhlová, aby jim připomenula význam událostí z roku 1989.

Saša Uhlová prožila dětství v disidentské rodině signatářů Charty 77, jejím tatínkem je Petr Uhl a maminkou Anna Šabatová, současná ombudsmanka ČR, a tak se s žáky školy podělila o své vzpomínky na domovní prohlídky a návštěvy svého otce ve věznici, které jako dítě prožila.

Žáci školy při besedě naopak vyjadřovali své pocity a obavy ze svobody po propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

Někteří si naopak uvědomují i výhody svobody – pokud se rozhodnou zkusit štěstí po konci trestu prací v zahraničí, nikdo jim nebrání ani jim nehrozí, že by byli perzekuováni kvůli nedovolenému překročení státní hranice, když je dnes Česká republika dokonce členským státem Evropské unie.
Svoji budoucnost tak mají žáci školy opravdu jen a jen ve svých rukách a záleží na nich, jak obstojí na trhu práce s nově získanou kvalifikací.

Jad